כאן נולדתי – "דאם"

דאם – כאן נולדתי
מילים ולחן: תאמר נאפר, סוהיל נאפר ומחמוד ח'ררי

o-DAM-facebook

השיר "כאן נולדתי", במקורו הוא שיר של הצמד לשעבר, אורנה ומשה דץ, הידועים בכינויים "דץ ודצה" בשיר הם מתארים אוטופיה של תקומה יהודית שרומזת על עבר שחור משחור ללא מולדת וללא שורשים אבל העתיד ורוד כשלא באים אלייך שוטרים לחיפושים מזדמנים כמו שמתואר בתחילת הקליפ וכשלא באים להרוס את הבית שסבא שלך בנה בשתי ידיו. כן ולכן החליטו שלישיית הראפרים הוותיקים מלוד לעשות גרסה משלהם לסיפור הישן. ובשירם הם מציירים איזשהו מיקרוקוסמוס של הסכסוך הישראלי פלשתינאי דרך נקודת מבט של ערבים אזרחי ישראל.

"כאן נולדתי
כאן נולדו גם סבותיי (…)
כאן בניתי את ביתי וכאן הרסתם את ביתי
ואם זה לא חוקי מה עם שלך בן דודי"

שכבה נוספת במורכבות של שיר זה, היא ההחלטה להשתמש בשפה העברית. מי שמכיר מעט מהמוזיקה של "דאם" יודע שהם נוהגים לשיר בשפת אימם – הערבית. אבל יש כאן מיעוט שפונה לרוב ופונה לממסד. כל אחד משלושת המשוררים מפזר את שירתו בראש תהלוכת הפגנה ברחובות שכונת הרכבת המוזנחת ומוכת הפשע והעוני של העיר המעורבת לוד. הקליפ שמצולם בסגנון "עיר האלוהים" מתמקד באדם וסביבתו, באדם הפשוט ומצוקותיו.

"בוא ננסה משהו אופטימי יותר
הרי כל יום אני מתעורר רואה אלף ואחד שוטר
אולי הם באו לעצור סוחר ¬ "הוא פה הוא פה"
או לא, הם באו להרוס את הבית שלו
מה קורה פה, בועת שנאה סובבת את הגטו
למה קשה לו? ומי יענה לו? לאן ואיפה
שאלך תירוצים מקבלים את פניי
עברתי על החוק? לא לא החוק עבר עליי
די די, רבותיי!"

lod

כן זה לא פשוט לחיות כשאתה מתויג כפושע עוד לפני שמישהו בכלל דיבר אתך, בדק. התחושה של להיות חשוד תמידי. זו תחושה שהביאה את חברי להקת "דאם" לפנות לסגנון המוזיקלי שהכי הזדהו עמו, הסגנון שהגיע מתרבות של דיכוי של רדיפה של מחסור. מחסור במשאבים והכי בולט הוא המחסור בחירות. אי שם הרחק הרחק מעבר לים בשכונות פרויקטים בפאתי ערים מתועשות כמו דטריוט, בולטימור, לוס אנג'לס ולוד, טירה, יפו. יש אוכלוסייה מוקטנת מוחלשת באמריקה אלו האפרו-אמריקאיים, צאצאי העבדים וכאן אלו ערביי ישראל, צאצאי פליטים פלסטיניים. בסופו של דבר גטו הוא גטו הוא גטו אם זה בהארלם אם זה בלוד ואם זה בפולין.

"זו לא גזענות זו ציונות
די זו לא בורות, רק התחפרות בבורות"

מעבר לים….

BESTPIX - Protests in Baltimore After Funeral Held For Baltimore Man Who Died While In Police Custody

תגובה אחת

  1. דאם להקה רצינית ובועטת. טקסטים פוליטיים מושרים ומהופ-הפים מהנשמה, מזכרון קולקטיבי ואישי פלשתינאי, תרבותי
    בוא נלך להופעה שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *